Ackee trainee aneb půl roku programátorem

2022-09-15

V lednu 2022 jsem nastoupil do Ackee jako junior programátor iOS aplikací. Co jsem se naučil? Jaké je Ackee? Doporučil bych kariéru iOS programátora? To vše v tomto článku.

Proč Ackee?

Celý příběh začal v (distančním) 3. semestru bakalářského studia, kde jsem si zapsal předmět BI-IOS (základy vývoje iOS aplikací pro iPhone a iPad). Tento předmět vedli sympatičtí Honza Mísař a Lukáš Hromadník, kteří mě zaujali velmi aktivním a pozitvním přístupem ke studentům. Po absolvování předmětu s mou semestrální prací na téma Restaurační systém mi bylo řečeno, že je na nadstandardní úrovni, a že v Ackee aktuálně sice nemají volné místo, ale jakmile bude, tak se mi ozvou.

Uplynulo 9 měsíců, a ozval se mi Honza Mísař na posezení v kavárně, kde jsme se předběžně dohodli na nástupu v lednu 2022. V lednu jsem pak šel na "interview", kde jsme se dohodli na platu a pracovní době a bylo to!

Začátky v Danube house

Když jsem do Ackee nastupoval, sídlilo tehdy ještě v nejvrchnějším patře Danube house na Karlíně. Každé ráno mě tedy čekala přibližně 20 minutová cesta tramvají z Dejvic na Karlínské náměstí. Už od začátku mě velmi pozitivně překvapila celková nálada v Ackee, bylo tam prostě cítit, že je člověk mezi svými. (To je ten pověstný Ackee spirit.) Každodenní ranní talířek s ovocem od paní "půlmamky", skvělé akce plné dobrého jídla, to nemělo chybu.

Od začátku jsem byl nasazen na projekt iVysílání, kde jsem postupně pracoval na obrazovkách jako Nastavení, následně na layoutu pro tablety a integraci technologie Chromecast. Měl jsem tu čest mít jako mentora asi nejlepšího kolegu, kterého jsem si mohl přát, a který mě provázel celým programem a pomohl mi s čímkoliv, kdykoliv jsem potřeboval. V Ackee jsem se tak naučil technologii UIKit a rozvíjel své schopnosti programování, organizace času, a práce v týmu.

Přesun do Bloxu

Už hned při nástupu jsem se dozvěděl, že se v Karlíně moc neohřeji, protože se Ackee bude stěhovat do Dejvic do Bloxu. Na konci ledna jsem tedy opustil Karlín a přesunul se do Bloxu v Dejvicích, což hodnotím ve výsledku jako velmi pozitivní věc. Práci jsem měl najednou 10 minut pěšky od koleje, kanceláře byly větší, a navíc jsem díky Ackee mohl objevit Jídlovice – moji novou oblíbenou jídelnu. Práce na iVysílání pokračovaly, až jsme je úspěšně dotáhli do konce a mohl jsem si tak užít poprvé ten skvělý pocit, když jde do produkce aplikace, na které jsem měl svůj podíl.

Státnice & prázdniny vs Ackee

Jak jsem již zmiňoval na začátku, v Ackee jsem pracoval souběžně s posledním semestrem bakalářského studia na VŠ, což naneštěstí způsobilo, že jsem musel na začátku května na téměř dva měsíce pozastavit práci, abych se mohl plně věnovat bakalářce a učení na státnice.

Když jsem se pak v červenci plánoval vrátit, dostal jsem Covid s docela silnými příznaky, ze kterého jsem se vzpamatovával dva týdny, během toho jsem se upsal do vedení dvou táborů, takže na práci nezbylo příliš moc času. A jak už to bývá, když člověk vypadne ze své pracovní morálky, už se těžce dostává zpátky, byť se mi to podařilo a v druhé polovině srpna jsem dotáhl do konce svůj druhý projekt, změnu platebního modelu aplikace Ventusky z jednorázové platby na předplatné.

Konec

Ke konci prázdnin už se pomalu blížil nový akademický rok a já přemýšlel o tom, kam se budu ubírat po 2 letech magisterského studia. Rozhodnutí padlo směrem k vrácení se domů do Moravskoslezského kraje, a s tím padlo i mé rozhodnutí opustit Ackee (věděl jsem, že chodit do práce jen 1,5 dne týdně by mi nestačilo). Rozloučil jsem se s týmem, a ze svých 6 měsíců v Ackee si beru neskutečně mnoho zážitků, pracovních zkušeností, znalostí a také tipů na dobrá jídla.

Doporučil bych Ackee?

ANO. Jedno velké ano. To, co jsem v průběhu toho půl roku zažil bylo skvělé, a mít v plánu po VŠ bydlet v Praze nebo nedávat takový důraz na studium, určitě bych pokračoval dále. Tým je skvělý, kolegové jsou ochotní a pomůžou se vším, co jde. Celý pracovní kolektiv je skvělý, společné obědy v Jídlovicích, páteční Ackee snídaně a další akce mi budou chybět :'(

O mně

Jsem programátor webů, mobilních aplikací a YouTuber

Kontakt

V případě zájmu pište na:
kvetinac97[zavinac]email[tecka]cz